Strona główna » Odpowiedź spółki ws. badań lekarskich. Nadal brak kompleksowego uregulowania kwestii rozliczania kosztów przejazdu na badania

Odpowiedź spółki ws. badań lekarskich. Nadal brak kompleksowego uregulowania kwestii rozliczania kosztów przejazdu na badania

Otrzymaliśmy odpowiedź na nasz wniosek z 17 grudnia 2020 r. w sprawie organizowania badań lekarskich oraz rozliczania związanych z tym kosztów i czasu pracy.

W skierowanym do nas piśmie spółka wskazuje, że pracownicy powinni w pierwszej kolejności umawiać termin badań w taki sposób, aby odbyć je w godzinach pracy. Gdyby nie było to jednak możliwe,  to po za godzinami pracy, ale w dzień pracujący. Jeśli więc pracownik musiałby przeprowadzić badania w godzinach porannych, a miałby przyjść na zmianę popołudniową, to cały ten dzień zostanie uznany za dzień wolny od pracy.

Umawianie badań lekarskich na dzień wolny od pracy powinno być traktowane przez pracowników wyłącznie jako sytuacja wyjątkowa, ale również w tym przypadku pracownik otrzyma ( w zamian ) dzień wolny od pracy.

Spółka uznaje, że pracownikowi przysługuje zwrot koniecznych i uzasadnionych kosztów dojazdu publicznym transportem zbiorowym w celu odbycia badań lekarskich, dlatego prosimy o zachowanie biletów zakupionych na  przejazd (dotyczy pracowników mieszkających po za miejscem wykonywania badań).

Spółka nic nie wspomina o kosztach powstałych w wyniku dojazdu własnym środkiem transportu, dlatego wysłaliśmy już w tej sprawie następne pismo ( zdjęcie poniżej ), gdyż ta kwestia również wymaga ostatecznego uregulowania.

Wszystkich pracowników, którzy nie mogą lub nie mogli skorzystać z transportu zbiorowego w celu przejazdu na badania, prosimy o zanotowanie liczby faktycznie przejechanych kilometrów środkiem własnym oraz zatrzymanie biletów parkingowych.

Przypominamy, że okresowe badania lekarskie zachowują swoją ważność do 180 dni licząc od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego ( Ustawa z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw).

Mając więc na uwadze, że stan zagrożenia epidemicznego trwa nieprzerwanie od 14 marca 2020 do odwołania, do decyzji pracownika należy czy po otrzymaniu skierowania na okresowe badania lekarskie przystąpić do nich w najbliższym terminie czy wstrzymać się z ich wykonaniem.