Strona główna » Jest porozumienie płacowe. Strajk w Solarisie zakończony

Jest porozumienie płacowe. Strajk w Solarisie zakończony

Tuż przed północą 2 marca 2022 r., po 38 dniach strajku doprowadziliśmy do podpisania korzystnego dla pracowników porozumienia płacowego. I chociaż nie osiągnęliśmy 100% zakładanego celu, to zdecydowanie możemy mówić o umiarkowanym sukcesie finansowym. Pamiętać bowiem należy, że na początku negocjacji Solaris proponował zaledwie 150 zł., tuż przed wybuchem strajku było już co najmniej 270 zł., a ostatecznie skończyło się na 500 zł. Jak widać presja ma sens. Obroniliśmy premię za EBIT, która zostanie wypłacona najpóźniej do 30 kwietnia, zagwarantowaliśmy podwyżkę inflacyjną na 2023 rok i uzgadniamy szczegóły dodatkowego bonusu za wykonanie planu w 2023 r.

To wszystko nastąpiło po blisko 6 tygodniach ogromnego wysiłku, stresu i odpierania ataków wrogo nastawionych do nas osób. Najtrudniejsze były ostatnie dni, bo wybuch wojny na Ukrainie diametralnie zmienił naszą sytuację w tym sporze – na gorsze. Dziś możemy powiedzieć o naszym całkowitym zwycięstwie moralnym. Wychodzimy ze strajku z podniesionymi głowami, bo odważyliśmy się powiedzieć NIE. Zażądaliśmy dla siebie szacunku. Przestaliśmy być jedynie zasobem ludzkim, a staliśmy się partnerem, z którym należy się liczyć. Nie pozwoliliśmy zdusić, ani rozbić tego strajku, wytrwaliśmy i przeszliśmy do historii, gdyż był to najdłuższy strajk w Polsce w XXI wieku i jeden z najdłuższych w ogóle. Dlatego wielkie gratulacje dla całej strajkującej załogi za odwagę, determinację, wytrwałość i charakter!

Nie byłoby jednak tego zwycięstwa, gdyby nie pomoc, wsparcie i bezpośrednie zaangażowanie wielu ludzi. Szczególne podziękowania kierujemy do naszego prawnika mec. Grzegorza Ilnickiego, Michała Lewandowskiego – przewodniczącego Zarządu Krajowego OPZZ Konfederacja Pracy, Andrzeja Radzikowskiego przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Piotra Ostrowskiego – wiceprzewodniczącego OPZZ, Marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego, posłanek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, Katarzyny Ueberhan, Magdaleny Biejat, Katarzyny Kretkowskiej, posłów Adriana Zandberga i Macieja Koniecznego oraz pozostałych parlamentarzystów Lewicy i Razem. Wielkie podziękowania dla Piotra Ikonowicza, Michała Piękosia, Artura Jaskulskiego, Cezarego Rudnickiego, a także Tomasza Świerzewskiego, Katarzyny Dudy, Urszuli Łobodzińskiej, Karoliny Kulpy z Konfederacji Pracy Młodych. Za świetne teksty na temat strajku wielkie podziękowania dla Adriany Rozwadowskiej, Małgorzaty Kulbaczewskiej-Figat, Remigiusza Okraski i Magdaleny Okraski. Dziękujemy naszym przyjaciołom z Konfederacji Pracy Trzemeszno i oraz innych organizacji zakładowych zrzeszonych w Konfederacji Pracy i OPZZ. Ogromne podziękowania za wielkie zaangażowanie i wsparcie naszej sprawy dla związkowców z OZZ Inicjatywa Pracownicza. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się czynnie w ten protest, szczególnie naszym darczyńcom, a których ze względu na liczbę nie zdołalibyśmy wymienić. Na koniec dziękujemy naszym kolegom z zakładowej Solidarności za dobrą i owocną współpracę. Wspólnie pokazaliśmy, że razem możemy więcej, razem jesteśmy silniejsi✊✌️💪

Pełna relacja z przebiegu strajku dostępna jest na naszym profilu na FB

https://www.facebook.com/OPZZ-Konfederacja-Pracy-w-Solaris-Bus-Coach-101820874699160